Dla większości osób, które podejmują decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego wszelkie dokumenty jakie trzeba przedstawić w banku do tego celu są czarną magią. Najprostszym sposobem byłoby udać się do doradcy finansowego, który papierkową robotę załatwiłby za nas, takie wyjście jednak słono kosztuje i w przypadku kiedy chcemy zminimalizować koszty musimy sprawą zająć się osobiście.
Przede wszystkim należy udać się do banku, który zaproponuje nam kredyt na najlepszych warunkach. Musimy mieć świadomość, iż kredyt jest dla nas ważny tak samo jak i my jesteśmy ważni dla banku a przede wszystkim kwestia naszej wypłacalności. Bank z pewnością pieczołowicie sprawdzi czy jesteśmy dobrymi kandydatami na kredytobiorcę.
Aby rozpocząć dosyć długą procedurę uzyskanie kredytu hipotecznego należy złożyć o niego wniosek. Dodatkowe dokumenty wymagane przez banki mogą się nieznacznie różnić w innych placówkach. Do wniosku kredytowego niezbędne są takie dokumenty jak: dowód osobisty ze zdjęciem oraz drugi dokument potwierdzający naszą tożsamość, może to być paszport czy też prawo jazdy. Jeżeli posiadamy rozdzielność majątkową konieczna będzie kserokopia decyzji o intercyzie, nasze ewentualne pozostawanie w separacji również ma znaczenie dla banku.
Oprócz powyższych dokumentów najważniejszą rzeczą dla banku jest informacja o wysokości naszych comiesięcznych zarobków, do zaświadczenia z pracy najczęściej trzeba również dołączyć wyciąg bankowy ukazujący nasze wpływy finansowe z ostatnich trzech miesięcy. Musimy być przygotowani na ewentualne przedstawienie naszego zeszłorocznego zeznania podatkowego.
To podstawowe dokumenty dotyczące informacji na temat jednostki osobowej, która chciałaby otrzymać kredyt. Oddzielnym tematem są dokumenty, które musimy przedłożyć w banku, dotyczące wybranej nieruchomości. Są one zależne od rynku z którego pochodzą. Jeżeli chodzi o stan deweloperski to niezbędnymi dokumentami są: umowa z deweloperem, odpis z księgi wieczystej gruntu, wypis z ewidencji gruntów, prawomocna decyzja o pozwoleniu na budowę oraz kilka innych. Jeżeli zaś chodzi o rynek wtórny, to przede wszystkim dostarczyć trzeba będzie umowę przedwstępną nabycia nieruchomości, notarialny odpis z księgi wieczystej, potwierdzenie że sprzedający ma prawo do dysponowanie nieruchomością. Jeżeli dopełnimy wszelkich procedur związanych z wymaganą dokumentacją i spełnimy warunki kredytowe banku z pewnością odpowiedź na wniosek kredytowy będzie pozytywna.